Wynajęty bus – bezpieczny i tani transport

Wynajęty bus - bezpieczny i tani transport

Wynajęty bus – bezpieczny i tani transport. Wynajmowanie busów to coraz częściej wykorzystywana usługa transportowa. Para Młoda, która potrzebuje zorganizować przewóz gości weselnych na salę, klasa szkolna organizuje wycieczkę czy też prywatnie w mniejszym gronie organizowany wyjazd za granicę. To tylko kilka przykładów, jak można wykorzystać tę usługę. Jest to wygodne, choć często wydaje się kosztowne. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę przy wynajmie busów?

Bus a mikrobus

Na samym wstępie istotne jest uściślić nazewnictwo, gdyż wiele ludzi uważa, że busy i mikrobusy są różnego rodzaju pojazdami. Nazwy te oznaczają to samo, a klasyfikacja pojazdu względem prawa jest uzależniona od liczby przewożonych pasażerów.  W tej sytuacji samochodem osobowym nazwać należy pojazd, którym dozwolone jest przewozić do 9 osób wraz z kierowcą. Nazywane potocznie mikrobusami pojazdy mieszczące ponad 9 pasażerów są już traktowane jako autobusy.

Prawne regulacje

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę to sprawa prawna. Wynajem busa do celów prywatnych nie wymaga specjalnych pozwoleń. Sprawa ma się jednak inaczej, gdyby wynająć samochód w celu stałego lub okresowego transportowania osób. Wtedy licencja jest niezbędna, by świadczyć takową usługę.

Zobacz także:

Krótko czy długoterminowo?

Na rynku można znaleźć dwie formy wynajęcia busa. Krótko i długoterminowe. Bardzo korzystną formą wynajmowania busa jest opcja długoterminowa, gdyż cena jest niższa niż w przypadku pierwszego wariantu. Polega ono na udostępnieniu klientowi pojazdu na określony czas, po wcześniejszym określeniu wynagrodzenia za ten okres. Opcja ta to opłacalne i wygodne rozwiązanie, gdyż wszelkie koszty wynikające z eksploatacji i utrzymania leżą po stronie właściciela busa. Klient może korzystać z takiej usługi, zamiast obarczać się dodatkowymi kosztami.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Wynajęty bus - bezpieczny i tani transport
Wynajęty bus – bezpieczny i tani transport

Przed wynajęciem busa należy skrupulatnie przeanalizować umowę najmu. Ważne jest, by z uwagą przeczytać wszystkie elementy składowe, ubezpieczenie oraz zakres szkód, które obejmuje. Wynajem busów odbywa się w taki sam sposób jak samochodów osobowych. Umowa w swoim zapisie powinna określać kim jest wynajmujący oraz najemca. Powinny być zawarte warunki najmu, określenie jego czasu oraz wynagrodzenia. Warto przy tym zwrócić uwagę, by okres wynajęcia był określony precyzyjnie poprzez daty. W umowie mogą zostać zawarte okoliczności rezygnacji z wynajmu busa oraz zerwania umowy. Wszystko musi zostać zwieńczone podpisami obu stron, oraz dwoma egzemplarzami – po jednym dla klienta i dla wypożyczalni.

Ile to kosztuje?

Ceny wynajmu zależne są od standardów, możliwości załadunkowych, marki i długości wynajmu pojazdu. W przypadku samochodów do 7 osób cena może oscylować około 200 zł na dobę. Ten sam pojazd w przypadku wynajmu długoterminowego kosztuje już tylko 112zł na dobę. Inne busy z większymi możliwościami załadunkowymi to od 250 do 300 zł na dobę.

Ubezpieczenie pojazdu

Warto pamiętać o tym, że usługodawca wynajmujący klientowi pojazd ma obowiązek ubezpieczenia wszystkich busów w ramach OC. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na pakiet oferowany w ramach podpisywanej umowy. Istotne jest, by upewnić się, czy autobus jest w pełni ubezpieczony w ramach AC, OC oraz NNW. To ostatnie ubezpieczenie zapewni pełen komfort klientowi, który nie będzie musiał się martwić na wypadek następstw nieszczęśliwych wydarzeń. W takim wypadku nie musi on ponosić jakichkolwiek kosztów. Możliwe jest oczywiście indywidualne dobranie rozwiązania ubezpieczeniowego.  

O czym pamiętać, przy zatrudnianiu kierowcy?

Liczne przedsiębiorstwa organizujące wycieczki firmowe lub wyjazdy na branżowe wydarzenia wybierają opcję zatrudnienia zawodowego kierowcy. Często jednak rozwiązanie to wybierają organizatorzy wycieczek szkolnych na kolonie i nieco dłuższe wyjazdy zagraniczne. W takim przypadku kierowca powinien posiadać odpowiednie uprawnienia. Warto zapoznać się, czy ma on doświadczenie w wyjazdach za granicą. Na terenie innych krajów panują różne warunki na drogach. Jazda po nich wymaga pewnej wprawy w kontekście rozumienia systemu znaków, bądź kultury panującej na drogach. W takim wypadku znajomość danego terenu jest nieoceniona, a wykwalifikowany i obeznany kierowca ułatwi podróżowanie. Do jazdy standardowymi busami osobowymi wystarczy powszechne prawo jazdy kategorii B. Do pojazdów przekraczających 17 miejsc, potrzebna jest już kategoria D.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Choć celem wyjazdów często jest relaks i odpoczynek niezbędne jest zapoznanie się ze wszystkimi warunkami najmu i obwarowaniami z tym związanymi. Nikt nie chce się martwić nieprzewidzianymi komplikacjami na skutek wypadku lub zastanawiać się nad tym, kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku dewastacji pojazdu i innych uszkodzeń. Wynajem busów to wygodne rozwiązanie lecz wiąże się z pewnym ryzykiem, gdyż nie wiemy co nas spotka po drodze. Można je jednak zminimalizować odpowiednio przygotowując się przed wyborem konkretnej wypożyczalni oraz przed podpisaniem stosownych dokumentów. Nie trzeba jednak ponosić ryzyka związanego z kupnem własnego pojazdu. Kontrola i samo utrzymanie pojazdu spoczywa na barkach firmy transportowej. Zdarza się również tak, że oferuje ona profesjonalne doradztwo w sferze przepisów i regulacji.

Kosiarki Previous post Kosiarki
Niezawodne bramy garażowe Next post Niezawodne bramy garażowe