OCP przewoźnika

OCP przewoźnika

Każdy kto chce założyć firmę transportową i dostarczać towary, musi pomyśleć o ubezpieczeniu OCP przewoźnika. Jest ono nieobowiązkowe, ale obecnie niezbędne dla pozyskania nowych klientów, którzy chcą być pewni bezpieczeństwa swoich produktów. Z tego powodu poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC większość przedsiębiorców wykupuje OCP, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika.  

Zasadność OCP przewoźnika dla firm transportowych

Przewoźnik przyjmując ładunek do transportu odpowiada za jego dostarczenie w idealnym stanie. Co daje OCP przewoźnika? Wykupując takie dodatkowe ubezpieczenie właściciel firmy transportowej nie musi martwić się o uszkodzenie lub kradzież powierzonego towaru, ponieważ obowiązek wypłaty odszkodowania spada na ubezpieczyciela. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na wszystkie zapisy i klauzule wykluczające zawarte w umowie ubezpieczeniowej.

Nie tylko przewoźnik zyskuje na OCP, również kontrahenci, który powierzając swój towar do przewozu są pewni, że w przypadku ubytków otrzymają rekompensatę. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje obecnie korzystne ubezpieczenie dodatkowe dla przewoźników, który świadczą zarówno transport krajowy i międzynarodowy.

Co wchodzi w skład OCP przewoźnika?

Podstawowe warianty OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ obejmują taki zakres ubezpieczenia jak: uszkodzenie i zniszczenie części lub całości ładunku oraz wpłatę odszkodowania z powodu opóźnienia w dostawie. Czy można rozszerzyć zakres ochrony? Tak oczywiście, większość firm ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie możliwość rozbudowania OCP o konkretne klauzule, które dany przewoźnik uznaje za niezbędne dla korzystnego prowadzenia działalności transportowej.  

Dodatkowe klauzule w OCP przewoźnika zawierają:

  • Grabież towaru podczas przewozu.
  • Szkody na towarze (uszkodzenie, ubytek) mające miejsce na parkingu niestrzeżonym.
  • Uszkodzenia ładunku powstałe w czasie załadunku lub podczas rozładowywania towaru.
  • Uszczerbek na towarze w wyniku niesprawnego agregatu chłodniczego (awaria) samochodu dostawczego.

Właściciel firmy transportowej wybiera dodatkowe klauzule na podstawie zakresu prowadzonej działalności dostarczania towarów. Jeżeli przewozi towary niebezpieczne które podczas wypadku drogowego mogą spowodować skażenie środowiska, powinien zawrzeć w umowie ubezpieczeniowej pokrycie kosztów wiążących się z ich usunięciem.

Czy wszystkie towary można ubezpieczyć OCP przewoźnika https://www.potsite.pl/ocp-przewoznika/? To zależy od skonstruowania polisy ubezpieczeniowej. Każda agencja ubezpieczeniowa kieruje się swoimi zasadami, dlatego trzeba zasięgnąć informacji ze sprawdzonego źródła. Najczęściej takie ubezpieczenie obejmuje towary takie jak: sprzęt AGD, RTV, komputerowy, części samochodowe, alkohol, tytoń, kosmetyki środki farmaceutyczne i towary ADR (niebezpieczne).

O czym trzeba pamiętać zawierając OCP przewoźnika?

OCP przewoźnika
OCP przewoźnika

Niezwykle ważne są zapisy umowy ubezpieczeniowej dotyczące wykluczeni. Z czym mogą się wiązać? Na przykład z postojem tylko na parkingu strzeżonym, odpowiednio oświetlonym. Czy koszt wykupu OCP przewoźnika jest stał dla wszystkich firm ubezpieczeniowych? Nie ma ściśle określonego cennika, każdy ubezpieczyciel ustala stawki indywidualnie, ponieważ skala prowadzenia działalności transportowej jest różna. Zdarza się, że określony przewoźnik współpracuje ze stałymi kontrahentami a inny wykonuje zlecenia pochodzące na przykład z giełd towarowych. 

Ważne!

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej OCP przewoźnika https://www.facebook.com/ocpprzewoznika trzeba dokładnie przeanalizować jej treść. A to ze względu na różne kruczki prawne, które mogą umknąć na przykład przy pobieżnym zapoznaniu się z jej zapisami. Najczęściej przewoźnicy są uświadamiani o nich, gdy zgłaszają szkodę. Warto zadbać o klauzulę postojową, ponieważ w przypadku uszkodzenia lub kradzieży towaru na stacji paliwowej, ubezpieczyciel może odmówić uznania roszczenia. Nawet tak banalne sytuacje jak nieobecność kierowcy w samochodzie podczas zdarzenia. Jeżeli jego nieobecność była spowodowana regulowaniem płatności za paliwo, odszkodowanie zostanie wypłacone, ale jeżeli udał się na obiad, polisa tego już nie obejmuje. 

Czynniki wpływające na koszt OCP przewoźnika

  • Wysokość uzyskiwanych przez przewoźnika przychodów w ciągu roku i dotyczy to zleceń krajowych oraz międzynarodowych.
  • Ile samochodów posiada dana firma przewozowa oraz ładowność każdego z nich.  
  • Historia dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia. Czyli czy była bez spowodowania szkody, czy też ze szkodami i w jakiej wysokości zostało wypłacone odszkodowanie.
  • Ważna jest również wysokość sumy gwarancyjnej.

Każda firma przewozowa zawierając umowę ubezpieczeniową jest zobowiązana do podania przez jakie kraje będzie wykonywała transport ładunków. Chodzi o stwierdzenie czy w zakres dostarczania towarów wchodzą kraje zwiększonego ryzyka np.: Rosja, Białoruś, Rumina, Anglia. Czy łatwo wykupić polisę OCP przewoźnika? Tak, nawet nie trzeba wychodzić z domu, transakcję można przeprowadzić online. Jeśli chodzi o całkowity koszt polisy, będzie on zróżnicowany i mieści w kwocie kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych.  

Meble loftowe Previous post Meble loftowe
Implanty zębów w Szczecinie Next post Implanty zębów w Szczecinie