Jak przerobić kontener morski na dom?

Jak przerobić kontener morski na dom?

Jak przerobić kontener morski na dom? Domy z kontenerów zyskują coraz większą popularność. Wszystko za sprawą ich dużej uniwersalności, a także niskich kosztów. Pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, a stamtąd w krótkim czasie podbiły serca w innych zakątkach świata. Czy kontener morski 20 można przerobić na kontener mieszkalny? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Zaczynamy od kupna i przystosowania kontenera

kontenery-morskie-sprzedazAby mieć swój własny kontener morski mieszkalny, należy go kupić. Niektóre przedsiębiorstwa oferują ich sprzedaż, ale najprościej skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Istnieją również wyspecjalizowane firmy, które zajmują się ich sprzedażą, a także producenci kontenerów magazynowych. Decydując się na współpracę z firmą, kupujemy zwykle kontener gotowy do zamieszkania. W pozostałych przypadkach przestrzeń, należy odpowiednio zaaranżować. Na czym polega przystosowanie? Konstrukcja kontenera to budynek wykonany z ocynkowanej blachy, składający się z dachu, blachy i ściany. Osadzone są na samonośnej stalowej ramie, która odgrywa rolę szkieletu. Rama jest produkowana z piaskowanych profili, które są zabezpieczone powłoką antykorozyjną. We wnętrzu kontenera znajdują się płyty wiórowe lub karton gipsowe.

Na czym polega posadowienie?

Posadowienie ma związek z warunkami lokalizacji kontenera. Najczęściej polega to na wypoziomowaniu go na betonowych bloczkach. Wcześniej jednak należy odpowiednio ustablizować grunt. Jeśli kontener ma większe rozmiary niż standardowe, należy stosować stopy fundamentowe. Natomiast w punktach podparcia wylewa się beton.

Jak doprowadzić instalacje?

Kolejnym etapem jest doprowadzenie instalacji, która jest taka sama jak w klasycznych domach. Aby uniknąć problemów, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Zajmie się podłączeniem zarówno elektryczności, jak i kanalizacji, opcjonalnie również klimatyzacji. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas można zlecić jednak firmie wykonanie wszystkich zadań związanych z adaptacją kontenera: od projektu do wykończenia.

Izolacja i ogrzewanie

Kolejnym etapem jest izolacja pomieszczeń. W tym celu używa się zwykle materiałów takich jak: wełna mineralna, pianka poliuretanowa czy styropian. Zakładane są na ścienne kratownice. Aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz, warto też pomyśleć o energooszczędnych oknach.  W kontenerach stosuje się najczęściej ogrzewanie elektryczne. Alternatywą mogą być ogrzewanie gazowe, podłogowe albo kominkowe. Choć wydawać by się mogło, że kominek w kontenerze to tylko marzenie, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Poszukując oszczędności, warto rozważyć instalację pompy ciepła lub fotowoltaiki. Choć jednorazowo zapłacimy więcej, to w dłuższej perspektywie, opcja okazuje się korzystna.

Sprawy formalne

Adaptacja kontenera to również kilka spraw formalnych. Polskie prawo uznaje kontenery za tymczasowe obiekty budowlane. To powoduje, że nie trzeba mieć pozwolenia na ich budowę, ale tylko zgłosić w urzędzie zamiar  postawienia obiektu. Pozwolenie obowiązuje tylko przez 120 dni. W związku z tym, jeśli zamierzamy z budynku korzystać cały rok, warto ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Wykończenie – zadbaj o odpowiedni styl

kontener-morski-cenaOstatnim elementem projektowania i przekształcania kontenera morskiego na mieszkalny jest wykończenie wnętrz. Dla wielu osób to najprzyjemniejszy moment budowy. Aranżację wnętrz można przeprowadzić podobnie jak w przypadku tradycyjnego domu, pamiętając o właściwym rozplanowaniu przestrzeni. Dostępnych jest wiele stylów aranżacyjnych, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W tak specyficznej konstrukcji, jaką jest kontener mieszkalny, idealnie pasuje styl industrialny, określany zamiennie loftowym. W niektórych budynkach tego typu elementy instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej nie znajdują się pod płytą, ale widoczne są na wierzchu. Wystarczy wprowadzić kilka dodatków, by uczynić z tej konstrukcji atut. W tym stylu świetnie sprawdzają się industrialne żarówki czy meble z palet. Jak w każdym przypadku istotną rolę odgrywają szczegóły i detale, które decydują o ostatecznym charakterze wnętrza. Poza stylem industrialnym ciekawie prezentują się założenia stylu boho. Meble z palet świetnie odnajdują się również w tej aranżacji. Uzupełnieniem będą naturalne materiały (np. cegła, lniane tekstylia, drewno). Można również wybrać ponadczasowy minimalizm, który obroni się w każdym wnętrzu.

Podsumowując, domy z kontenerów spotykają się z coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze kontenery i ich aranżacja jest zdecydowanie tańsza niż budowa domu od podstaw. W związku z tym wiele osób, poszukując oszczędności decyduje się na niepopularne rozwiązanie, które okazuje się jednocześnie wygodne i bezpieczne. W krajach skandynawskich mieszkalne kontenery są normą, ale w innych częściach Europy stanowią nowość na rynku nieruchomości. Wszystko jednak wskazuje na to, że zadomowią się na dłużej. Lista ich zalet w porównaniu do ewentualnych wad jest dłuższa, a sam pomysł mieszkania w kontenerze bardzo atrakcyjny.

Ile kosztują tatuaże na plecach? Previous post Ile kosztują tatuaże na plecach?
Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty Next post Jak wyczyścić sztuczne białe kwiaty?