Jak naprawić oraz przykleić odpadające płytki ceramiczne?

Jak naprawić oraz przykleić odpadające płytki ceramiczne?

Jak naprawić oraz przykleić odpadające płytki ceramiczne? Bardzo często można się natknąć na płytki, które odpadają ze ścian. Niektóre płytki dosłownie odpadają po kilku dnia. Jest to absolutnie nie do przyjęcia. Nie po to remontujemy, aby nasza ściana wyglądała gorzej niż przed remontem. Płytki mogą także odpaść w blokach, gdy sąsiad prowadzi remont. W obu przypadkach postępowanie z płytkami odpadającymi będzie bardzo podobne. Musimy wiedzieć w jaki sposób przykleić płytki ceramiczne?

Przyczyny odpadania płytek od ścian

Gdy dopiero co położyliśmy płytki ceramiczne dekoracyjne, a one niedbale odpadają ze ścian, to jesteśmy naprawdę sfrustrowani. A jakie są przyczyny odpadania płytek ceramicznych dekoracyjnych? Niestety wiele osób błędnie nakłada klej na płytkę. Aby płytki ścienne były “przymocowane” dobrze do powierzchni ściany, dokładnie należy pokryć klejem zarówno samą powierzchnię płytki, jak i także ściany. Jeśli klej wyłącznie naniesiemy na płytkę, to może on się nie związać wystarczająco z powierzchnią suchą ściany. Doprowadza to do odpadania późniejszego płytki.

Kolejnym powodem jest zbyt mała czy też zbyt duża grubość klejowej zaprawy. Należy także unikać za dużej, jak i także zbyt cienkiej grubości kleju nanoszonego. Na każdym kleju producent dokładnie określa grubość maksymalną oraz musimy się trzymać tych zaleceń. W innym wypadku klej pękać zacznie, co doprowadzi także do zerwania połączenia kleju z płytką ceramiczną ścienną https://ceramixplytki.pl/2-wszystkie. Jeśli musimy już nanieść nieco więcej kleju, aby móc utrzymać pion czy też poziom to lepiej w celu tym zastosować wylewki specjalne samopoziomujące. Dopiero na nich przyklejamy płytki z klejem o grubości standardowej między 3 a 5 milimetrów.

Kolejnym powodem jest drganie ścian oraz budynku. W przypadku odpadania płytek, które zostały położone wiele lat temu powodem najczęstszym tego zjawiska były drgania powierzchni danej ściany czy też całego budynku. Spowodowane mogą być one na przykład remontem u sąsiadów, co ma miejsce najczęściej w blokach starszych. To zjawisko jest widoczne szczególnie, gdy sąsiad używa wiertarkę udarową.

Przyklejanie płytek do ściany

Jeśli spotkaliśmy się z przykrym zjawiskiem odpadających płytek ściennych do kuchni czy też do innego pomieszczenia, to musimy przede wszystkim możliwie jak najszybciej zareagować. Wszystko po to, aby zdążyć usunąć ze ściany płytki odrywające się, zanim pod ciężarem własnym pospadają oraz się po prostu połamią.

Jak naprawić oraz przykleić odpadające płytki ceramiczne?
Jak naprawić oraz przykleić odpadające płytki ceramiczne?

Niezależnie od tego czy odrywamy nowe płytki, czy też stare, to powinniśmy wcześnie je ponumerować. Najlepiej użyć do tego celu zmywalnego markera. W przypadku płytek starych pamiętać należy, że wraz z biegiem lat uległy one licznym przebarwieniom. Niestety takie odbarwienia nie są jednakowe na powierzchni całej ściany. Aby móc uniknąć zjawiska kolorystycznej szachownicy należ przyklejać ponownie płytki w takiej samej kolejności w jakiej znajdowały się wcześniej na ścianie.

Oczywiście takiego problemu nie mamy na nowych płytkach. Zatem kolejność teoretycznie nie ma kompletnie znaczenia. Jednak warto mimo wszystko ponumerować także takie płytki. To wynika z fakt, że nie zawsze będzie w stanie oczyścić dokładnie z kleju powierzchnię płytki czy też ściany, a przyklejenie takiej samej płytki w dane miejsce umożliwi samo zmniejszenie znaczenia tegoż problemu.

Jeśli się odrywa znacznie większa liczba płytek, to warto uchronić je przed ryzykiem odpadnięcia nagłego podczas odrywania. W tymże celu nakleić warto na płytkach taśmę. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, aby na podłodze rozłożyć przedmioty miękkie, które będą w stanie znacznie wyhamować płytkę przy spadaniu ewentualnym. Płytki należy odrywać pojedynczo przy pomocy, na przykład szpachelki sztywnej, aby nie doprowadzić do potłuczenia ich oraz obłamaniu krawędzi czy też przełamania się całej płytki.

Oczyszczenie ściany i płytek z kleju

Po oderwaniu się płytek uniwersalnych do łazienki https://ceramixplytki.pl/12-plytki-uniwersalne czy też płytek do salonu niezmiernie ważne jest ich oczyszczenie odpowiednie. Przy użyciu szpachelki czy też innych przedmiotów ostrych delikatnie oraz dokładnie należy zeskrobać klej stary z powierzchni samej płytki. W tymże czasie pamiętajmy, aby płytki ceramiczne zewnętrzne https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne leżały na czymś miękkim. Nie chcemy przecież doprowadzić do jej zarysowania oraz do uszkodzenia. Nigdy nie należy w płytkę uderzać “od góry”, ponieważ to spowodować może jej pęknięcie. Jeśli wspomóc się musimy młotkiem w celu “wybicia” kleju starego, róbmy to pod najmniejszym możliwie kątem.

Po oczyszczeniu ściany z zaprawy starem należy również ją oczyścić z płynów, które to umożliwiają związanie prawidłowe kleju z samą powierzchnią ściany. Zasadą podstawową w takim wypadku jest nanoszenie kleju zarówno bezpośrednio na powierzchnię ściany oraz także na płytkę. Zalecamy nanoszenie kleju w sposób grzebieniowy. Dzięki temu na powierzchni kleju będą się znajdowały rowki, w które “uciec” będzie mógł nadmiar kleju podczas dociskania do ściany płytki. W tymże celu zakupić możemy przyrząd specjalny do nanoszenia klejowej zaprawy.

Gdy kupujemy tanie płytki to zwróćmy uwagę na jakość płytek. Ma to znaczenie przy ich klejeniu.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl
Papryczka habanero - dowiedz się gdzie ją kupić? Previous post Papryczka habanero – dowiedz się gdzie ją kupić?
Garett KIDS 5 - recenzja smartwatcha dla dzieci Next post Garett KIDS 5 – recenzja smartwatcha dla dzieci